X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدروستاي كوثر لوشان از داشتن ابتدایی ترین امکانات محروم مانده است
به وبلاگ ما خوش آمدید - لطفا صفحه را تا پایان مشاهده کنید
روستاي كوثر لوشان از داشتن ابتدایی ترین امکانات محروم مانده است


شکوفه های زیتون نوشت -- كوثر يكي از روستاهاي منطقه جمال آباد لوشان بوده كه با داشتن 112 خانوار، بالغ بر 536 نفر جمعيت در 5 كيلومتري لوشان و 12 كليومتري منجيل واقع شده است. اين روستا با نثار دو شهيد والامقام شهيدان ذبيح ا... نظاميوند و ايوب نظاميوند  و ده ها جانباز و ايثارگر براي دفاع از نظام و كيان اسلامي، نقش پررنگي را در هشت سال دفاع مقدس ايفا نموده است.

لازم به ذكر است، اين روستا به نام روستاي «كوثه» معروف بوده و با تلاش دهياري و شواراي اسلامي اين روستا به نام روستاي كوثر تغيير نام داده است.
با این مقدمه سراغ برخی از اهالی و دهیار روستای کوثر رفته و با آنها به گفتگو نشستیم که در ادامه ماحصل آن را با هم می خوانید.
بهرام قربانپور رشته رودي
خانم نظاميوند چگيني دهيار روستاي كوثر:
عليرغم وجود شركت هاي فعال در منطقه جمال آباد، جوانان منطقه از معضل بيكاري رنج می برند
دهيار روستاي كوثر در گفتگو با خبرنگار ما معضل آب شرب، آسفالت جاده و كوچه ها را از دغدغه هاي اصلي روستا عنوان كرد و گفت: نداشتن فضا و امكانات ورزشي، فرهنگي و فضاي سبز در روستا نيز از ديگر محدوديت هاي این روستا مي باشد.
فريبا نظاميوند چگيني با بيان اينكه با جمع آوري زباله هاي روستا، كمي از دغدغه ها و فشارها بر اهالي كاسته شد، اذعان كرد: عليرغم جمع آوري زباله، جمع آوري آبهاي سطحي از طريق جدول بندي مناسب، آسفالت جاده و ... نيز در دست اقدام بوده كه نيازمند تامين اعتبار مي باشد.

وي تغذيه دو روستا نظاميوند و كوثر از آب يك مخزن را چالش بزرگ اهالي این روستا عنوان كرد و ابراز داشت: آب دو روستاي نظاميوند و كوثر منطقه جمال آباد لوشان به صورت جيره بندي و يك روز در ميان مورد استفاده اهالي مي گردد، حتي در اين شرايط نيز بعلت عدم استاندارد بودن لوله كشي ها و ناهمواري هاي زمين، اهالي بالا دست گاهي اوقات از آب محروم هستند.
دهيار روستاي كوثر در ادامه ايجاد آلودگي هوا از سوي كارخانجات و شركت هاي مجاور روستا و منطقه جمال آباد را بسيار بحراني خواند و اظهار داشت: آلودگي حاصله از رهاسازي تبخير شيمياي روغن ها از سوي شركت هاي تصفيه روغن سبب بروز بيماري هاي تنفسي بويژه در كودكان و افراد مُسن مي شود.
خانم نظاميوند چگيني با بيان اينكه منطقه جمال آباد از هيچ گونه امكانات ورزشي، فرهنگي و تفريحي بهره مند نيست، اذعان كرد: ساخت مجتمع فرهنگي، ورزشي، ايجاد پارك و فضاي سبز براي اين منطقه بويژه روستاي كوثر الزامي است.
وي ضعيف بودن امكانات آموزشي و وجود بيكاري را از ديگر چالش هاي روستاي كوثر عنوان كرد و ابراز داشت: متاسفانه عليرغم وجود شركت هاي فعال در منطقه جمال آباد، جوانان منطقه از معضل بيكاري در رنج هستند.
دهيار كوثر با بيان اينكه شركت هاي فعال منطقه در بكارگيري افراد، بومي گزيني نمي كنند، اذعان كرد:تمام سختي ها، آلودگي ها و زيان ها نصيب اهالي منطقه جمال آباد مي شود، و بهره اش را ديگران مي برند.

خانم نظاميوند چگيني با بيان اينكه نبود آب كافي براي كشاورزي سبب ركود اقتصادي منطقه شده است، بيان داشت: جهاد كشاورزي شهرستان براي رونق اقتصادي و كسب و كار منطقه بايد از كشاورزان حمايت كند. وي به آتش سوزي سال گذشته و سوختن هزاران اصله درخت زيتون در روستاي كوثر اشاره و خاطرنشان كرد: قرار بود به كشاورزان و باغداران هزینه خسارت پرداخت شود ولي متاسفانه تاكنون اقدامي در اين خصوص صورت نگرفته است.
فرض ا... نظاميوند چگيني يكي از اهالي روستاي كوثر با اشاره به برخي محدوديت و مشكلات، معضل آب را اساسي ترين مشكل اين روستا برشمرد و اظهار داشت: دو روستاي كوثر و نظاميوند از يك مخزن، آب استفاده مي كنند. وي ادامه داد: آب مخزن به صورت يك روز در ميان بين دو روستا تقسيم شده و از آن استفاده مي كنند.
نظاميوند چگيني عدم آسفالت جاده و كوچه ها را از ديگر دغدغه هاي روستاييان كوثر عنوان كرد و گفت: نبود آسفالت جاده و كوچه بندي، نداشتن جدول مناسب جهت هدايت آب هاي سطحي و... در فصول مختلف سال سبب نگراني اهالي شده است.

وي در پايان با بيان اينكه مسئولين نسبت به مشكلات روستاي كوثر بي تفاوت نباشند، تاكيد كرد: مسئولين بايد نسبت به مشكلات منطقه جمال آباد لوشان بويژه روستاي كوثر همت بيشتري بخرج دهند.
بهنام نظاميوندچگيني يكي از جوانان روستاي كوثر با ابراز گله مندي از ضعيف بودن امكانات ورزشي روستا، اظهار داشت: كمبود امكانات ورزشي، تفريحي و فرهنگي روستا سبب شده است تا جوانان براي  پر كردن اوقات فراغت خود به لوشان و يا منجيل مراجعه نمايند.

وي با اشاره به فعاليت شركت ها و كارخانجات در منطقه جمال آباد، ابراز كرد: عليرغم وجود شركت هاي مختلف و مطرح در اين منطقه، ولي متاسفانه بيكاري موج مي زند.
نظاميوند چگيني با ابراز رضايت از عملكرد دهياري روستا، بيان داشت: معضل جمع آوري زباله يكي از دغدغه هاي روستاي كوثر به شمار مي رفت، اما با هماهنگي و تلاش دهيار و شوراي اسلامي منطقه اين مشكل برطرف شده است.
يد ا... نظاميوند از اهالي روستاي كوثر با بيان اينكه بدون تصفيه آب، نمي توان از آب روستا استفاده كرد، گفت: بي كيفيت بودن آب، آسفالت نبودن جاده، هواي گرم و خشك منطقه، آلايندگي محيط از طريق وجود شركت هاي صنعتي و... از دغدغه هاي اهالي روستا مي باشد.
وي نيز ابراز كرد: امكانات دولتي كمتر نصيب روستا شده است.
تقي نظاميوند چگيني از معتمدين روستاي كوثر با بيان اينكه آب شرب روستا طعم مطلوبی نمی دهد، اظهار داشت: آب روستا عليرغم كم بودن، از كيفيت مناسبي برخوردار نيست و طعم گازوئيل مي دهد.

وي نداشتن فضاي سبز و استراحتگاه براي افراد مسن را از ديگر مشكلات عنوان كرد و بيان داشت: اهالي روستاي كوثر از داشتن امكانات تفريحي مناسب محروم هستند. نظاميوند چگيني نبود بيمارستان و درمانگاه مناسب در شهر لوشان را چالش ديگر اين شهر برشمرد و گفت: امكانات بهداشتي و درماني در لوشان بويژه در منطقه جمال آباد بسيار ضعيف است.
سليمان نظاميوند چگيني از ديگر معتمدين روستاي كوثر مشكل آب روستا را بسيار حاد و بحراني خواند و تاكيد كرد: مسئولين چاره اي براي آب منطقه بيانديشند.


برچسب ها :
| لینک ثابت | نسخه قابل چاپ | امتیاز :
rss نوشته شده در تاریخ یکشنبه 6 مرداد 1392 و در ساعت : 05:41 - نویسنده : رودبار نيوز
آخرین مطالب نوشته شده
 • آمریکا اگر دست از پا خطا کنند کاربه بسیجی ها نخواهد رسید
 • روستاییان گیلانی از کنتورهای آب خودمحافظت کنند
 • هر نماینده مجلس سالانه چقدر “هدیه” می گیرد؟
 • ساز نـــــــی خورگام
 • هزار نفر در گيلان به ايدز مبتلا هستند
 • رئیس‌جمهور چگونه درخواست مناظره احمدی‌نژاد را می‌پذیرد؟
 • مدیری که نگاه اعتدالی داشته باشد در مدیریت گیلان جای دارد
 • معتقد به افشای لیست سران فتنه ۸۸ هستم
 • تولید فیلم مستند شهدای شاخص روحانی در گیلان
 • امیدهای تازه در زندگی امیرعلی
 • شورای عالی برای آبادانی گیلان گام بردارد
 • طارم، قزوین و زنجان مجوز برداشت آب از سد سفیدرود را دارند اما رودبار ن
 • هفته بسیج مبارک باد
 • قابل توجه مسئولین محترم/جاده های خورگام و عمارلو نیاز به رسیدگی دارد
 • اقتصاد رودبار وابسته به زیتون است/ زیتونکاران با مشکلات زیادی رو برو هستند
 • ظرفیت گیلان به ویژه شهرستان رودبار در تولید محصولات کشاورزی بالاست
 • امام جمعه شهرستان رودبار: در رودبار زیتون کاران عزادارند / مسئولان استانی در تریبون خود می گویند چای و برنج
 • استاندار گیلان:سهم گردشگران رودبار نباید آلودگی محیط زیست باشد
 • عاشورا کجای تاریخ است؟ کربلا کجاست؟
 • ماهيت نهضت عاشورا امر به معروف و نهي از منکر است
 • Copyright © 2010 by http://roodbarnews.samenblog.com